ما رادنبال کنید
تهران، زعفرانیه
00982122403070

دسترسی سریع

آشنایی با پارکت مهندسی شده

پارکت مهندسی شده، کفپوشی است که در دنیای امروز پا به اکثر خانه ها باز کرده است. اگر به شما بگویند که می­توانید کف خانه خود را تنها با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و دیگر نیازی به یک سطل پر از آب یا شیلنگ نیست، چه احساسی پیدا خواهید کرد؟ اگر بدانید که در صورت فروش آپارتمان خود می­توانید کف پذیرایی و اتاق هایتان را هم با خود همراه کنید، خوشحال نخواهید شد؟ در نگاه اول شاید فکر کنید که چنین چیزی غیر قابل باور است اما موضوع صحبت ما پارکت چوبی مهندسی شده با کیفیت بالا است. این نوع کفپوش با حضور خود نه تنها به آپارتمان شما زیبایی می­بخشد بلکه آسایش و راحتی را نیز برایتان فراهم می­کند. در گذشته های دور کمتر کسی فکر می­کرد که قرارگیری چند لایه چوب افرا یا بلوط می­تواند به خانه روح ببخشد. در ادامه با این محصول بیشتر آشنا می­شوید.

Top product by Darkoob Group

پارکت چوبی سه لایه یا چند لایه

کفپوش چوبی مهندسی شده از دو لایه چوبی تشکیل شده است که این یک مزیت بزرگ نسبت به پارکت چوبی معمولی یا (پارکت سالید) است. در این نوع پارکت دو یا چند لایه چوب به هم چسبانده می شوند تا یک پانل واحد تشکیل شود. یکی از دلایل این کار هزینه پایین تر آن است. طراحان دکوراسیون می توانند فقط لایه نازک روی این کفپوش را از چوبی گرانتر ساخته و برای لایه های زیرین چوبی ارزانتر انتخاب کنند. هر لایه از این پارکت با زاویه ای 90 درجه نسبت به لایه زیرین قرار می گیرد و باعث پایداری این کفپوش می شود.

وقتی این سه کلمه را کنار یکدیگر می­بینید، با خود چه فکری می­کنید؟ بسیاری از افراد با کلمه پارکت آشنایی دارند اما مهندسی شده چیزی است که این موضوع را پیچیده تر کرده است. ساختار مهندسی این دسته از پارکت ها باعث شده طول عمر آنها بیشتر باشد و در برابر عوامل سرمایشی و گرمایشی پایدار بمانند. این پارکت خارجی حداقل از سه لایه چوبی تشکیل شده و همه لایه ها به یکدیگر پرس شده اند. همین لایه لایه بودن باعث شده این محصول در برابر خمش، پیچش ومقاومت بالایی از خود نشان دهند.

شما می توانید انواع چوب مهندسی شده را در طرح ها و اندازه های مختلف ساخته و به راحتی آن ها را در کنار هم نصب کنید. در واقع این پارکت ها قابلیت نصب بسیار آسانی دارند.

پارکت چوب بلوط نصب شده در خانه

3 نکته مهم که درباره پارکت مهندسی شده باید بدانیم

1 .مزایای پارکت چوبی مهندسی شده

کفپوش خارجی مهندسی شده نسبت به موارد مشابه مانند ترمووود هزینه بالاتری دارد، اما با در نظر گرفتن پارامترهای دیگر این نوع کفپوش مقرون به صرفه است. نصب این کفپوش بسیار آسان بوده و نیازی به هزینه زیاد برای نصب آن ندارید. موارد مورد نیاز برای نگهداری این نوع کفپوش آسان و راحت است. پس از نصب پارکت چوبی خارجی نیازی به رنگ آمیزی وجود ندارد. با وجود کیفیت بالای پارکت آلمانی پارادور و کفپوش چوبی ایتالیایی جاینت اگر نیاز به تعمیر پیدا کردید، تعمیر و حتی تعویض آن نیز بسیار آسان است بخاطر همین بیشتر به عنوان چوب پله فضای داخل استفاده می شود.

برای تمیز کردن این نوع پارکت چوبی از جنس Engineered wood   فقط طی کشیدن کافیست؛ شما می توانید برای تمیزی بیشتر از مایع تمیز کننده نیز برای سطح کفپوش استفاده کنید. به طور معمول بیشتر تولیدکنندگان پارکت سه لایه آن را حداقل به مدت 10 سال گارانتی می کنند. این گارانتی شامل مواردی مانند سایش طبیعی روکش می شود. شما می توانید به راحتی از سیستم های گرمایش از کف برای این نوع پارکت استفاده کنید.

نصب آسان: دیگر خبری از شلوغ کاری هایی که برای نصب موزاییک و کاشی اتفاق می­افتد، نیست. این دسته از پارکت ها به راحتی قابل نصب و چیدمان هستندحتی به عنوان پله چوبی به طوریکه بعضا خودتان می­توانید آنها را نصب کنید.

نمونه نصب پارکت چند لایه

2.  محدودیت های استفاده از  پارکت چوبی مهندسی شده

آب و رطوبت می توانند باعث خراب شدن پارکت چوبی شوند. بهتر است از پارکت چوبی مهندسی شده خارجی در جاهایی مانند حمام، دستشویی، زیر لباسشویی و آشپزخانه هایی که زیاد با آب شسته می شوند استفاده نکنید و یا حدالمکان در صورت خیس شد روی پارکت پله یا سطوح را خشک کنید.

3.  قیمت پارکت مهندسی  شده

این نوع پارکت به دلیل داشتن تنوع زیاد، قیمت های متفاوتی هم دارد. پارامترهای متعددی برای قیمت گذاری کفپوش وجود دارد. به سطح رویی این parquet flooring لایه سایش گفته می شود که کیفیت و ضخامت آن بر روی قیمت پارکت تاثیر زیادی دارد. به طور معمول هر چقدر تعداد لایه های پارکت بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بیشتر است که این مورد هم از پارامترهای تعیین قیمت پارکت چوبی مهندسی است. نوع چوب های هر لایه نیز بر قیمت و مدت زمان ضمانت این پارکت تاثیر دارد.

مقرون به صرفه: احتمالا هنگام خرید کفپوش چوبی مهندسی شده فکر می­کنید که هزینه زیادی برای خرید آن می پردازید اما در طول مدت استفاده از این پارکت ها متوجه مقرون به صرفه بودن آن خواهید شد. همانطور که اشاره کردیم نصب این پارکت با دشواری همراه نیست. همین موضوع نشان می­دهد که شما نیازی به پرداخت هزینه آن چنانی برای نصب این پارکت ها ندارید. این پارکت های چوبی از رنگ طبیعی و دلنشینی برخوردار هستند و پس از نصب به رنگ آمیزی نیاز ندارند. با این تفاسیر هزینه رنگ آمیزی مجدد پارکت هم کنار می­رود. از دیگر مواردی که هزینه نگهداری از پارکت ها را کاهش می­دهند می­توانیم به قابلیت تعمیر، قابل حمل بودن و نگهداری آسان اشاره کنیم.

نصب پارکت مهندسی شده چند لایه

  • انواع کلاس های پارکت

انواع پارکت چوبی در کلاس های مختلفی دسته بندی می شوند. کلاس خوب این پارکت سه لایه خارجی دارد و لایه رویی یا لایه سایش آن بین 1 تا 2 میلی متر ارتفاع دارد. این پارکت از چوب هایی مانند چوب بلوط و درخت زبان گنجشک ساخته می شود و به طور معمول بین 10 تا 15 سال ضمانت دارد. ضخامت این نوع پارکت 4/1 اینچ است.

کلاس بهتر این پارکت 5 لایه است و لایه رویی آن ضخامتی در حدود 2 تا 3 میلی متر دارد. جنس این نوع پارکت از چوب درختانی مانند گیلاس، راش و چوب های دیگر است و ضخامتی در حدود 4/1 اینچ دارد. مدت ضمانت این کلاس پارکت بین 15 تا 25 سال است.

کلاس بهترین کفپوش خارجی بین 7 تا 9 لایه و حتی بیشتر دارد. لایه رویی این نوع پارکت بیش از 3 میلی متر ضخامت دارد. این ضخامت قابلیت دو تا سه بار سمباده کاری را دارد. ضخامت این کلاس پارکت چوبی حدود 5.8 اینچ بوده و می توان آن را تا 25 سال گارانتی کرد. این نوع پارکت را می توان از جنس های مختلف چوب ساخت و طرح های مختلفی را بر روی آن ایجاد کرد.

 

  • اهمیت لایه سایش در یک پارکت

هر چقدر که لایه سایش یک پارکت مقاوم تر باشد، مقاومت آن در برابر سایش نیز بیشتر است. ظاهر این لایه نیز در جلوه کلی پارکت اهمیت زیادی دارد. یکی از عوامل مقاومت لایه سایش، سختی چوب است. استفاده از چوب های با طراحی ساده تر مانند چوب افرا باعث می شود که ایرادات این لایه سریعتر نمایان شود. چوب هایی مانند چوب بلوط قرمز طرح های بیشتری دارد و ایرادات را کمتر نشان می دهد.

تعمیرات  پارکت چوبی مهندسی شده ( engineered parquet flooring) نیز به ضخامت لایه سایش بستگی دارد. ضخامت لایه سایش حداقل 2 میلی متر است. این ضخامت لایه سایش را می توان یک بار سمباده زد و دوباره تعمیر کرد. اگر ضخامت لایه سایش بیشتر باشد می توان آن را چند بار سمباد زد و رنگ آمیزی کرد. یک لایه سایش 3 میلی متری قابلیت دو بار سمباده زدن را دارد.

فروش پارکت مهندسی شده در سال های اخیر به دلیل کیفیت آنها رو به افزایش است. به طور کلی اگر به دنبال یک کفپوش بادوام و مقرون به صرفه برای خانه خود هستید، استفاده از چوب در فضای داخلی یک انتخاب ایده آل برای شماست. پارکت چوبی سه لایه باعث گرمی فضا شده و می توان انواع دکوراسیون را بر روی آن پیاده سازی کرد.

  • تشخیص کیفیت

چیزی که باید بیشتر از ظاهر برای یک خریدار اهمیت داشته باشد، کیفیت پارکت خارجی است. نه تنها برای این محصول بلکه برای بررسی کیفیت همه وسایل، سعی کنید از روی ظاهر قضاوت نکنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، لایه خارجی روی زیبایی پارکت تاثیر می­گذارد پس برای تشخیص کیفیت کفپوش چوبی خارجی لازم است لایه های داخلی را مد نظر قرار دهید. استفاده از مواد اولیه مناسب در لایه های داخلی باعث می­شود که پرس لایه ها به راحتی دچار تنش نشود و پارکت، مقاومت خوبی در برابر عوامل بیرونی مانند رطوبت از خود نشان دهد.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم پارکت چوب مهندسی خارجی را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. امید داریم با خواندن این مقاله به تمام سوالات شما درباره این محصول پاسخ داده باشیم تا بتوانید بهترین تصمیم را در رابطه با استفاده از پارکت چوبی سه لایه یا چند لایه بگیرید.

پروژه های پایان یافته شرکت دارکوب

پارکت های چندلایه خارجی شرکت دارکوب از مقاوم ترین چوب های بلوط و زبان گنجشک و گردو و راش و افرا، از معروف ترین و با کیفیت ترین انواع پارکت های سه لایه مهندسی شده می باشد که از لحاظ نقوش و رنگ بندی دارای تنوع بسیار بالایی می باشند.