نمونه پروژه پارکت چوبی مهندسی شده

پارکت مهندسی شده چیست؟ |انواع پارکت چوبی مهندسی+ پروژه

دسترسی آسان

آشنایی با پارکت مهندسی شده (Engineered wood) :

پارکت مهندسی شده از جمله کفپوش های رایج عصر حاضر استاین نوع از کفپوش با قابلیت هایی همچون امکان برچیده شدن و اجرای مجدد، نظافت آسان بدون استفاده از شوینده های شیمیایی و… توانسته است جایگاه قابل توجهی در عرصه طراحی داخلی کسب نماید.لایه زیرین  پارکت های مهندسی شده از چند لایه چوب بلوط یا افرا ساخته شده اند و می توانند ضمن تلطیف فضا، حس حضور در طبیعت را با خود به ارمغان بیاورند.

یکی دیگر از مزایای پارکت چوبی مهندسی شده، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به پارکت سالید است.دلیل این امر آن است که کفپوش های چوبی مهندسی شده از دو یا چند لایه ساخته شده اند و همین ویژگی این امکان را فراهم می سازد که لایه های زیرین با چوبی ارزانتر و لایه های بیرونی با چوب های دیگر و صد البته گرانتر هم ساخته شوندبه منظور حفظ استحکام و پایداری بیشتر پنل ها، هر لایه از این نوع کفپوش با زاویه 90 درجه نسبت به لایه زیرین قرار می گیرد.

این نوع از پارکت ها حداقل از دو یا سه لایه چوبی که به شکلی دقیق و مهندسی شده به هم پِرِس شده اند تشکیل می شودهمین ویژگی سبب طول عمر بیشتر و مقاومت بهتر آن در مقابل برودت و حرارت نسبت به سایر انواع پارکت می شوداز دیگر نتایج ساختار لایه های این پارکت ها می توان به مقاومت در برابر خمش،پیچش و… اشاره کرد.

از سوی دیگر باتوجه به ویژگی های ساخت پارکت چوبی مهندسی، این نوع از پارکت ها می توانند با ایعاد خیلی بزرگتر از پارکت های سالید تولید گردند.

با توجه به تولید این نوع از کفپوش به صورت تایل، امکان نصب آسان و تولید در طرح ها و اندازه های مختلف وجود دارد که این امر به عنوان یکی از مزیت های  قابل توجه پارکت مهندسی شده  به شمار می رود.

محصولات پارکت مهندسی شده لوکس خارجی

نکات کلیدی در خصوص پارکت چوبی مهندسی شده:

اگرچه در گام نخست خرید و اجرای کفپوش خارجی مهندسی شده پرهزینه تر از سایر موارد مشابه آن است اما با در نظر گرفتن سایر پارامترها می توان آن را کفپوشی مقرون به صرفه قلمداد کردفاکتورهایی که سبب می شود این نوع از کفپوش را  اقتصادی در نظر بگیریم شامل؛ 

 • امکان پاسخ گویی به سلایق گوناگون با توجه به تنوع طرح و رنگ لایه رویی پارکت
 • نظافت آسان پارکت مهندسی شده حتی با استفاده از تی و در صورت نیاز مایع تمیز کننده
 • نصب پارکت مهندسی  آسان و کم هزینه با دو روش 1)  چسب  2)  فوم
 • امکان برچیدن و نصب مجدد در صورت اجرا با فوم
 • نگهداری آسان در مقایسه با سایر کفپوش ها
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش از کف
 • عدم نیاز به رنگ آمیزی پس از نصب پارکت چوب مهندسی
 • گارانتی حداقل به مدت 10 سال 
 • تعمیر و تعویض بسیار ساده

محدودیت های استفاده از پارکت چوبی مهندسی شده :

وجود رطوبت زیاد و تماس با آب می تواند سبب از بین رفتن بافت کفپوش چوبی مهندسی شده شودبه منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلی، بهتر است که از اجرای پارکت چوبی مهندسی شده خارجی در مکان هایی مثل حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و سایر مکان هایی که امکان تماس با آب و رطوبت وجود دارد؛ پرهیز شوددر صورت اجتناب ناپذیر بودن اجرای پارکت مهندسی شده در چنین شرایطی، بهتر است که سطح چوب را سریعا خشک نمایید.

پارکت مهندسی شده اروپایی
پارکت مهندسی شده اروپایی

پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت پارکت های مهندسی شده:

این نوع ازکفپوش به دلیل تنوع زیاد، طیف وسیعی از قیمت ها را شامل می شودپارامترهای موثر بر قیمت پارکت مهندسی شده شامل موارد ذیل است:

 • تکنیک اجرای پارکت
 • تعداد لایه های پارکت 
 • تنوع طرح های لایه رویی
 • نوع چوب به کار رفته در هر لایه
 • تنوع شرکت های تولید کننده 
 • مدل ظاهری (جناغی، ساده و…)
 • کیفیت و ضخامت سطح رویی یا لایه سایش ( Engineered parquet)
پروژه نصب پله چوبی مارپیچ با چوب مهندسی شده لوکس آلمانی

دسته بندی پارکت مهندسی شده:

انواع پارکت مهندسی شده بر اساس فاکتورهایی همچون جنس چوب، ضخامت پارکت، تعداد لایه ها، ضخامت لایه سایش و مدت زمان گارانتی بین سه دسته قرار می گیرند:

 • پارکت چوبی مهندسی اِکونومی

 این نوع از کفپوش چوبی از سه لایه خارجی تشکیل می شود که لایه رویی (لایه سایشآن بین 1الی 2 میلی متر ضخامت دارددر این دسته از پارکت ها عموما از چوب درختان بلوط یا زبان گنجشک استفاده می شودضخامت کلی پارکت در این دسته41/10 سانتی متر است و به طور معمول بین 10 تا 15 سال شامل گارانتی می شود.

 •  پارکت مهندسی شده لوکس

 این کفپوش عموما از چوب درختانی همچون گیلاس و راش تولید می شودضخامت کلی پارکت همچون دسته پیشین 41/10 سانتی متر است و دارای 15 تا 25 سال دوره گارانتی می باشد.

 • پارکت چوبی مهندسی شده سوپر لوکس

پارکت های این دسته دارای 7 تا 9 لایه بوده که ضخامت لایه رویی آن به بیش از 3 میلی متر میرسد.

فاکتورهای مهم  پارکت چوبی مهندسی شده 

دسته

تعداد لایه

ضخامت کلی

ضخامت لایه رویی

جنس چوب

مدت زمان گارنتی

اکونومی

3

10/41 cm

1-2 میلی متر

بلوط

زبان گنجشک

10-15 سال

 لوکس

5

10/41 cm

2-3 میلی متر

گیلاس

راش

15-25 سال

  سوپر لوکس

7-9

14/73 cm

بیش از 3 میلی متر

جنس های مختلف

25 سال

پروژه های شرکت دارکوب (چوب مهندسی شده)
چوب مهندسی رنگ تیره
پارکت مهندسی شده آلمانی
نمونه پروژه های پارکت مهندسی خارجی شرکت دارکوب

اهمیت لایه سایش در پارکت چوبی مهندسی:

 • میزان مقاومت پارکت engineered wood در برابر سایش را لایه رویی، لاک و استاندارد کمپانی تولید کننده آن تعیین می کندهرچقدر لایه سایش مقاومتر باشد، مقاومت کلی کفپوش چوبی در برابر سایش افزایش می یابدمیزان مقاومت این لایه متاثر از سختی چوب استهمچنین طرح چوب پایه در مقاومت این لایه نقش به سزایی داردبه طور مثال استفاده از چوب هایی با طراحی ساده تر مثل چوب افرا سبب می شود که بافت های چوب در لایه سایش سریعتر نمایان شود.

 • حال آنکه چوب هایی مانند درخت بلوط  به سبب برخورداری  از طرح های بیشتر، بافت کمتری از چوب را نشان می دهدبه طور کلی باید در نظر داشت که ظاهر لایه رویی  تاثیر زیادی در جلوه کلی کفپوش خواهد داشت.

  از سوی دیگر، قابلیت تعمیر پارکت چوبی مهندسی شده نیز به ضخامت لایه سایش بستگی داردکمترین ضخامت این لایه 2میلی متر در نظر گرفته می شود که امکان یکبار سمباده زدن را فراهم می سازد.

  هرچقدر که ضخامت لایه سایش بیشتر باشد، طبیعتا دفعات بیشتری می توان آن را سمباده زد یا رنگ نمودبه عنوان مثال یک لایه سایش 3 میلی متری قابلیت دو بار سمباده زدن را دارد.

پارکت مهندسی شده آلمانی
چوب چند لایه مهندسی اروپایی ۲

تشخیص کیفیت پارکت مهندسی شده:

 • در مرحله خرید پارکت خارجی مهندسی آنچه که بیش از ظاهر پارکت اهمیت دارد، کیفیت آن استدر ارزیابی کیفیت کفپوش چوبی خارجی لازم است که لایه های داخلی بیشتر مدنظر باشداستفاده از مواد اولیه مناسب سبب می شود که اتصال لایه های پارکت دچار تنش نشده و پارکت مقاومت خوبی در برابر عوامل بیرونی همچون رطوبت از خود نشان دهد.

کلام آخر
 • هدف از تدوین و ارائه این مطلب،آشنایی هرچه بیشتر شما با انواع پارکت چوبی مهندسی شده بوده استدر این مطلب تلاش شد که ویژگی ها، مزایا، معایب، و نکات کلیدی در انتخاب نوع پارکت مورد بررسی قرار گیردامید است که توانسته باشیم شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین تصمیم یاری کنیم.

  شرکت دارکوب تلاش کرده است تا با بهره مندی از بینش مهندسی، تنوعی از پارکت های مهندسی شده خارجی را با بهترین کیفیت و از مقاوم ترین مواد اولیه در اختیار مخاطبان خود قرار دهداین پارکت ها از چوب درختان زبان گنجشک، بلوط، گردو، راش، و افرا و در نقوش و رنگ بندی های بسیار متنوع در پیشرفته‌ترین کارخانه جات اروپایی ساخته و پرداخته شده و به صورت انحصاری توسط شرکت دارکوب وارد می شودسابقه فعالیت ما گواه بر این مهم استعلاوه بر این ، در بخش مشاوره و ارائه خدمات باتوجه به نیاز واقعی مشتریان پا در عرصه عمل گذاشته ایم تا تجربه ای ماندگار را برایتان به ارمغان بیاوریم.

پیام بگذارید